Děti by si s elektrickým proudem neměly tykat

Posted by on 5.6.2018

.


Dospělý člověk a elektrický proud v rozvodné síti – to nejde dohromady. Ačkoliv se elektřina v zásuvce šíří bez zápachu, bez hluku a bez barvy, vnímáme ji velice dobře dotekem. Cítíme její působení již v malém výkonnostním režimu, natož pod napětím 230 Voltů.

Někteří zkušení elektromontéři o ní tvrdí, že jen maximálně člověka nakopne, zabrní, a že není třeba panikařit, lidem se slabším srdcem však může ublížit fatálním způsobem.  A co teprve dětem.
alternativní energie.jpg


Nenechávejte děti v ohrožení života


Malí všeteční tvorové rádi zkoumají vše, co jim přijde pod ruku. Jsou to bytosti hravé, bezstarostné, neobyčejně vynalézavé, a tak není problém pro ně zastrčit do zdířky zásuvky třeba hrot nůžek na nehty, pletací jehlici, sponku na vlasy, špendlík, a ono by se jistě ještě něco tenkého a kovového našlo.  A že se děti neostýchají předvést svoje dovednosti i na veřejnosti, dokazuje jedna příhoda z Václavského náměstí v Praze. V roce 1978 tam ve vyhlášeném bufetu „Koruna“ vyhodil hlavní jistič malý pětiletý klučina, co způsobil zkrat v zásuvce zastrčením kovové sponky do vlasů.
samostatná žárovka.jpg

Ten klučina to přežil, a dnes je z něj dokonce elektromontér, co tvrdí, že elektřina v zásuvce jen mírně brní, ovšem své děti před účinky elektrického proudu důkladně chrání. Dokonce aktivně prodává dětské pojistky do zásuvek. Chce to zkrátka ten správný lidský přístup.
kabely ze zdi.jpg

.


Plastové kryty zásuvek


Jsou to bezpečnostní kryty různého tvaru, nejčastěji kruhového, jež vyplní vnitřní prostor zásuvek tak, aby děti neměly šanci proniknout do fázové zdířky a propojit ji s nulákem a kolíkem. Osadit bychom je měli především v dětském pokoji, kde jsou zásuvky přímo v jejich dosahu, dále nezapomínejme na volné zdířky v obývacím pokoji a v ložnici, většinou tam, kde na ně spolehlivě dosáhnou. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv model, i kdyby měl být třeba opatřen potiskem s Maxipsem Fíkem nebo králíky z klobouku, vězte, že svým ratolestem prokážete službu, za níž vám možná budou v dospělosti vděčné.

Děti by si s elektrickým proudem neměly tykat
3 (60%)1
.
Posted in: Domov

Simple Business by Nimbus Themes
Powered by WordPress